Är du Cykelfrämjandets nya kommunikatör?

TatjanaNyheter

Är du en driven och strategisk kommunikatör med intresse för politiskt påverkansarbete? Som Cykelfrämjandets kommunikatör ansvarar du för föreningens kommunikationsstrategi. Du bidrar till det politiska påverkansarbetet, medlemsutvecklingen, företagssamarbeten och föreningens olika projekt. Det är en bred kommunikatörsroll som innehåller både strategiska och operativa arbetsuppgifter. Hos oss får du en unik möjlighet att bidra till ett mer hållbart och bättre Cykelsverige. Har du dessutom grafisk kompetens är det ett plus. 

Om Cykelfrämjandet

Cykelfrämjandet är en ideell förening som jobbar för en bättre, säkrare och mer attraktiv cykelmiljö. Vi har drygt 6 000 medlemmar som är organiserade i cirka 20 lokala kretsar runt om i Sverige. Vi ordnar aktiviteter och driver olika projekt med fokus på cykling. Målet med vårt politiska påverkansarbete är att skapa ett bättre Cykelsverige. I dagsläget är vi drygt 10 personer som jobbar på Cykelfrämjandets kansli och vi sitter i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala. Vi söker nu en strategisk kommunikatör som kan ansvara för föreningens kommunikation och ta fram grafiskt kommunikationsmaterial.  

Om enheten för samhällsplanering och infrastruktur 

På enheten för samhällsplanering och infrastruktur är vi fyra personer som arbetar med att påverka kommuner, myndigheter och andra relevanta aktörer genom olika cykelrelaterade projekt, däribland den årligt återkommande Kommunvelometern. Det är också till den här enheten som uppdragen för Svenska Cykelstäder och Riksdagens cykelnätverk hör. Genom Riksdagens cykelnätverk anordnar vi seminarier, studiebesök och olika cykelaktiviteter för riksdagsledamöter.  

Om enheten medlem och kommunikation

enheten medlem och kommunikation är vi fyra personer som arbetar med förenings- och medlemsutveckling, medlemsservice, företagssamarbeten och Cykelfrämjandets tidning, hemsida och sociala media. I dagsläget är den här tjänsten den enda kommunikatörstjänsten och det innebär att du jobbar nära verksamhetschefen och chefredaktören och har en hel del frihet att utforma kommunikationsarbetet inom ramar för den finansiering som finns. Det innebär också att uppgifterna varierar i komplexitet och att du behöver vara flexibel utifrån det kommunikationsarbete som behöver göras. På sikt hoppas vi kunna växa och bli ett större team. 

Om tjänsten

Det dagliga arbetet är varierat och innehåller både strategiska och praktiska arbetsuppgifter som till exempel: 

Arbetsuppgifter

 • Planera, samordna och utföra Cykelfrämjandets kommunikationsarbete. 
 • Nätverkande med politiska beslutsfattare, myndigheter och andra aktörer. 
 • Framtagande av underlag för politiskt påverkansarbete åt Cykelfrämjandet. 
 • Skriva pressutspel/debattartiklar samt vara Cykelfrämjandets presstalesperson. 
 • Skicka ut nyhetsbrev, uppdatera digitala kanaler och hemsida.
 • Producera kommunikationsmaterial om projekt och evenemang.
 • Planera och utforma kampanjer.
 • Mediabevakning av cykelrelaterade frågor. 
 • Organisera och medverka i seminarier, workshops, föreläsningar m.m. 

Kompetenser

Vi söker nu dig som (se det som en önskelista där vi inte förväntar oss att du redan kan allt men att du är öppen för att lära dig):   

 • Är nytänkande, relationsskapande och vill utveckla Cykelfrämjandet  
 • Är analytisk och har förmåga att arbeta strategiskt med kommunikation 
 • Vill driva frågor om cykling och miljö/klimat/hållbarhet och folkhälsa.
 • Har kompetens och intresse för politiskt påverkansarbete, samhällsplanering, kommunikation samt god kommunikativ förmåga i både tal och skrift.
 • Har god förmåga att samverka med politiker från hela det politiska spektrumet och vara en professionell representant för cyklingen som politisk fråga.
 • Har god förmåga att samarbeta, kommunicera och självständigt leda processer.
 • Uppskattar flexibilitet, snabba växlingar och att arbeta i olika tempon.
 • Är kreativ och gillar att spåna idéer kring nya initiativ och kampanjmaterial.
 • Har erfarenhet av att arbeta med WordPress eller annat publiceringsverktyg. 
 • Har erfarenhet av att skapa inlägg, både i form av text, bild och enklare rörligt material i sociala kanaler.
 • Har grafisk kompetens och tycker om att utforma grafiskt material. 

 Meriterande: 

 • Det är meriterande om du har tidigare erfarenhet av liknande tjänster eller uppdrag.  
 • Relevanta nätverk bland organisationer, myndigheter, företag och liknande. 
 • Erfarenhet eller utbildning inom kommunikation, opinionsbildning, politik, samhällsplanering o.d. 
 • Erfarenhet från ideella och medlemsstyrda organisationer. 

Dina personliga egenskaper är viktiga för att du ska trivas hos oss. Därför förväntar vi oss att du: 

 • Är en trygg person med integritet, stark egen drivkraft och god samarbetsförmåga.
 • Ser helheter och tar hänsyn till det större perspektivet.
 • Planerar och organiserar ditt arbete på ett strukturerat sätt.
 • Är självgående, levererar med kvalitet och håller deadlines.
 • Delar Cykelfrämjandets värderingar.

Vi eftersträvar mångfald och en jämn könsfördelning och lägger stor vikt vid personlig lämplighet. 

Om anställningen

Anställningsform: Tillsvidareanställning med 6 månaders provanställning  
Tjänstens omfattning: 80-100%  
Önskat tillträde: Mars/april 2022 eller enligt överenskommelse  
Placeringsort: Stockholm, Göteborg, Malmö eller Uppsala – med möjlighet att delvis jobba hemifrån 

Ansökan

Ansökan ska innehålla CV och personligt brev där du beskriver hur du föreställer dig att du skulle ta dig an tjänsten som Cykelfrämjandets strategiska kommunikatör vilka utmaningar ser du framför dig och vad du skulle fokusera på? Genom ditt personliga brev vill vi få en känsla för hur du tänker strategiskt framåt r Cykelfrämjandet.

Skicka ansökan till jobbannons@cykelframjandet.se med rubriken Ansökan strategisk kommunikatör. 

Sista ansökningsdag: 20 februari 2022 men skicka gärna din ansökan tidigare eftersom rekrytering sker fortlöpande och tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdag. Så länge annonsen ligger uppe tar vi in nya ansökningar.

Upplysningar om tjänsten lämnas av verksamhetschef Isabella Thöger: isabella.thoger@cykelframjandet.se  

Arbetsplatsen omfattas av kollektivavtal. Lönesättningen är individuell och lönenivån är anpassad efter den ideella sektorn.

Dela!