Cykelturismen på frammarch i Sverige

TatjanaCykelturism, Nyheter

Det våras för cykelturismen i Sverige. De utländska besökarna lockas av naturen och lugnet. Och med inte alltför stor ansträngning skulle vi kunna ta ytterligare kliv som cykeldestination. 
– Det kan handla om något så enkelt som att kunna se sin cykel från stället man sitter och fikar på, säger Josefine Carlsson på Visit Skåne.

Text: Elisabet Wahl

Den allmänna känslan i branschen är att det verkligen har börjat röra på sig på många håll i Sverige när det gäller cykelturismen. Fler vill ta med sig cykeln på semestern och fler företag och arrangörer inser att cykelturisterna är en målgrupp att ha med i tankarna när erbjudanden skapas.

En som sett konkreta exempel på den här utvecklingen är Katarina Bergstrand. Tillsammans med Ivan Glauser driver hon Sweden by Bike som fungerar som ett nav för cykelturism i Sverige.

– De senaste tre åren har vår försäljning av färdiga cykelpaket ökat med 20 procent varje år, berättar hon för Cykling. Tanken med Sweden by Bike är att hjälpa dem som vill uppleva Sverige på två hjul med allt de behöver, från själva cykeln till boende och upplevelser. Enligt henne är det ganska stor skillnad mellan utländska och svenska turister.

– De utländska gästerna bokar tidigare och planerar mer. De cyklar ganska många dagar och en större andel av dem vill ha hjälp med att transportera bagaget. De svenska cykelturisterna har blivit lite smartare och har inte alls lika mycket bagage. Och så tältar de mer.

”Nu satsar vi Mälardalsleden och har hittat nya och mindre trafikerade vägar”, berättar Katarina Bergstrand från Sweden by bike.

Var i Sverige beger sig de som vill cykelturista?
– Det går inte riktigt att säga. Det vi ser är att det vuxit fram olika områden som blivit som kluster: Lofsdalen och Järvsö till exempel. I Dalarna görs många bra saker, men sedan är det skillnad på cyklister och cykelturister. Tar du dig fram med cykel eller åker du till ett ställe för att det finns bra leder? En sak är tydlig: bygger vi cykelinfrastruktur så kommer cyklister. Det har till exempel blivit en boom i södra Sverige med cykelledarna.

Josefine Carlsson har sett en del av den boomen. Hon jobbar på Visit Skåne som erbjuder både nationella och regionala cykelleder. Det senaste tillskottet – Cykelleden Skåne – korsar inlandet och kopplar dessutom ihop Sydkustleden och Sydostleden. Hon och de andra som arbetar med turism ser tydligt hur cykelledarna lockar många olika grupper.

– Tittar vi internationellt kommer besökarna främst från Tyskland, Nederländerna, Belgien och Frankrike. De vill cykla men även göra avstickare och få upplevelser längs vägen.

När det tidigare pratades om cykelturister såg nog många framför sig någon som cyklade väldigt långt på en fullastad cykel och sov i tält. En rätt spartansk semester. Men det verkar inte riktigt stämma längre?
– Visst, sådana finns fortfarande, men många cyklar med elcykel och tar det ganska lugnt. En typisk grej är ett tjejgäng som drar iväg och cyklar mellan de vinodlingar vi har här i Skåne. Att vilja vara aktiv, men ändå uppleva saker.

”För att cyklisterna ska visa sig måste du också visa att du finns och vad du har för dem” berättar Josefine Carlsson på Visit Skåne.

Vad är det då som lockar med Sverige?
Både Katarina Bergstrand och Josefine Carlsson lyfter fram naturen och allemansrätten.
– Vi svenskar blir lite hemmablinda, men för utländska turister är allemansrätten något unikt. Du kan stanna och plocka blåbär, vi har vildmark och du behöver inte komma så långt ut från våra stadskärnor för att uppleva natur utan särskilt många andra människor. På många ställen i Europa är det så tätbebyggt till skillnad från här, säger Katarina Bergstrand.

De är också eniga om en till sak: det finns saker att göra för att Sverige ska kunna växa ännu mer som destination för cykelturister. Katarina Bergstrand kallar det för glappet i systemet.

– Jag skulle önska att det fanns ett tryggare vägnät för den som cyklar. Sedan ser jag också ett behov av ett större lokalt utbud, till exempel av ställen där cyklister kan stanna och fika. Det vill säga: bra stopp med upplevelser så att cyklingen inte bara blir en resa som tar en mellan två punkter.

Just det här med att fylla tomrummen och få fler att inse vilka behov cyklister har är något som Visit Skåne jobbar med, bland annat i sambarbete med Cykelfrämjadet. Precis som en del hotell gärna lyfter fram att de har gratis inhägnad bilparkering behöver fler boenden och utflyktsmål visa att de också tänkt på de gäster som kommer cyklandes.

– Kan cyklisten låsa in sin cykel säkert över natten är det bra att skriva det. Det är en jätteviktig sak för cyklister. Eller att det finns en bra cykelparkering där du kan låsa fast cykeln och att du ser cykeln från där du sitter och fikar, säger Josefine Carlsson.

Utöver att branschen behöver bli bättre på att profilera sig, ser du andra problem som kanske hindrar ökad cykelturism?
– Något som hade varit jättebra är att få ta med cykeln på tåg och buss. Helt enkelt göra det lättare att kombinera cyklingen med kollektivtrafik, berättar Josefin Carlsson.

Katarina Bergstrand är inne på samma spår och efterlyser ökade satsningar på infrastruktur. För hon tror att potentialen är mycket stor.

– Vi måste öppna upp och satsa på att göra det möjligt att ta med cykeln på tåget. Det och säkrare vägar är två saker som hamnar i topp i varenda studie kring hur vi ökar cyklingen.

DET HÄR ÄR EN TEXT FRÅN TIDNINGEN CYKLING

Det här är en text som publicerades första gången i Cykelfrämjandets medlemstidning Cykling nr 2 – 2025. Vill du få hem tidningen i brevlådan och läsa mer om hur cykling kan förändra världen i en mer hållbar riktning? Då ska du bli medlem! Utöver att du bidrar till ett bättre Cykelsverige får du unika medlemserbjudanden, olycksfallsförsäkring och fyra nummer av tidningen Cykling. Dessutom får du tillgång till kurser, cykelturer och aktiviteter. Många win-win helt enkelt.

Dela!