Cykelfrämjandets nya riksstyrelse på plats!

Jessika OlofssonNyheter

Cykelfrämjandets nya riksstyrelse är på plats med fyra nya tillskott. Riksstyrelsen representerar föreningens medlemmar och väljs på föreningens årsmöte.

Vi välkomnar Per Hasselberg som Cykelfrämjandets nya ordförande, själv cyklar han alla dagar året runt och ser cykeln som en självklar del av framtiden.

– Där konsten är ett sätt att tänka om samhället, är cykeln ett sätt att ställa om samhället. Cykelfrämjandet är vår viktigaste folkrörelse för att snabbt minska vår miljöpåverkan. På tio år har Konstfrämjandet fördubblat antalet medlemmar, jag hoppas att Cykelfrämjandet gör en snabbare resa för att vi alla ska kunna färdas väl i framtiden, säger Per Hasselberg som till vardags arbetar som verksamhetsledare för Konstfrämjandet.

Varmt välkommen även till Marie Pellas (vice ordförande), Hedvig Larsson och Elisabet Dahlstrand som nya ledamöter  i Cykelfrämjandets riksstyrelse!

Dela!